EloBoost Academy

Můžete si všimnout, že se to děje, když kojíte.

Můžete si všimnout, že se to děje, když kojíte.

Těhotenství Porod & Dítě: «Polohy pro porod a porod.»

Kaiser Permanente: «Čtyři fáze porodu.»

Lamaze International: „Pracovní pozice & Hnutí.»

Mít dítě změní vaše tělo. Možná budete chtít vyzkoušet sedací koupel na bolavou kůži, stehy nebo hemoroidy po porodu, ale funguje to? Použití poporodní sedací koupele při rekonvalescenci má určité výhody.

Existují výhody poporodních sedacích koupelí?

Sedací koupel je druh léčby, který se provádí sezením v teplé vodě. Sedací koupele jsou užitečné pro muže i ženy při čištění a léčbě problémů nebo ran v konečníku a genitáliích. Pokud se vám právě narodilo dítě, může vám lékař doporučit poporodní sedací koupel.

Proces sedací koupele spočívá v namáčení perineální, anální a genitální oblasti. Perineum je kůže mezi řitním otvorem a vulvou. Můžete mít slzu, stehy nebo hemoroidy, nebo můžete být oteklí a bolestiví. 

Teplá sedací koupel funguje tak, že přivádí krev do oblasti, aby se uvolnily svaly a podpořilo se hojení ran. Může pomoci i jinak.

Vyčistěte oblast. Kůže může být citlivá na dotyk a na toaletní papír několik týdnů po porodu. Protože budete krvácet čtyři až šest týdnů, je důležité udržovat oblast čistou. Pokud máte stehy, je také důležité udržovat oblast čistou, aby se kůže zahojila. Teplá sedací koupel může jemně vyčistit oblast, když ji bolí utírat.

Zklidněte perineum. Po porodu mohou být perineum a vulva oteklé a bolavé. Stehy a trhliny mohou také způsobit citlivost hráze. Teplé sedací koupele mohou pomoci od bolesti a zklidnit pokožku. Některé studie však naznačují, že studené sedací koupele mohou být pro péči o hráze účinnější.

Uklidněte hemoroidy. Mnoho žen má po porodu hemoroidy. Hemeroid nastane, když žíla v konečníku https://recenzeproduktu.top/ oteče. To se může stát kvůli tlačení dítěte během porodu nebo kvůli zácpě. Hemoroidy mohou být bolestivé, svědivé a způsobit krvácení z konečníku. Sedací koupel může zmírnit bolest a svědění a udržet oblast čistou.

Zklidněte anální trhlinu. Někdy mají ženy po porodu zácpu. To se může stát, protože stolice bolí a můžete ji zadržet. Může se to také stát, protože trávicí systém se během těhotenství zpomaluje. Pokud se při stolici namáháte a máte zácpu, může to roztrhnout kůži v konečníku. Toto se nazývá anální trhlina, která může být bolestivá. Poporodní sedací koupel může pomoci zmírnit bolest.

Pokračování

Uklidněte poporodní křeče a bolavou vulvu. Ženy mohou mít křeče po porodu, protože se děloha stahuje a stahuje zpět do své normální polohy. U některých žen jsou tyto křeče téměř stejně silné jako kontrakce. Můžete si všimnout, že se to děje, když kojíte. Můžete si také všimnout bolesti v pochvě, pulzování nebo bolesti obecně. Sezení v sedací vaně může pomoci při křečích a bolestech.

Vyměňte sprchování. Pokud máte po porodu problémy se vstát ve sprše nebo se nemůžete osprchovat, můžete místo jemně očistit sedací vanou. 

Jak používat sedací koupel po porodu

Můžete si pořídit sedací vanu, která se vejde na vaši toaletu, nebo můžete využít svou vanu. Chcete-li si připravit teplou poporodní sedací koupel ve vaně, ujistěte se, že:

Po porodu počkejte tři dny, než se vykoupete nebo namočíte Používejte teplou vodu, ne horkou Naplňte vanu dvěma až třemi centimetry vody Zakryjte si celou vaginální oblast Vypusťte vodu a po vychladnutí ji znovu naplňte teplou vodou Sedněte si ve vaně na 10 minut, třikrát denně Postavte se pomalu, protože se můžete cítit na omdlení Nechte oblast uschnout na vzduchu nebo jemně osušte ručníkem

Pokud vám to lékař doporučí, můžete do vody přidat soli nebo léky. Ke zklidnění a vyčištění oblasti stačí teplá voda. Nedrhněte vaginální oblast ručníkem, protože to může poškodit vaši pokožku.

Ujistěte se, že je vana čistá. Existuje šance, že bakterie z vany nebo sedací vany, která není dobře vyčištěna, se mohou dostat do řezných ran nebo ran. To by mohlo způsobit infekci. Ujistěte se, že jste mezi každým použitím vanu dobře vyčistili.

Po narození dítěte je důležité sledovat své příznaky. Sedací koupele fungují skvěle při bolestech, čištění místa a svědění kůže. Pokud používáte poporodní sedací koupel a zdá se, že nepomáhá, promluvte si se svým lékařem.

Většina žen po porodu nemá zdravotní problémy, ale některé ženy dostanou infekce nebo mají problémy s krvácením. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte poporodní příznaky, včetně:

Stehy, které se otevírají Silné krvácení Náhlá velká ztráta krve Pocit na omdlení Závrať Rychlý tep Bolest v noze Bolest při dýchání Bolest, která se zhoršuje Svědění, které se zhoršuje Zácpa Horečka Pocit podobný chřipce Zvracet WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 02. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká asociace pro těhotenství: «Zácpa v těhotenství.»

Klinické porodnictví a gynekologie: «Studená sedací koupel pro úlevu od poporodní perineální bolesti.»

Harvard Health Publishing Harvard Medical School: «Svépomocné kroky k překonání vzplanutí hemoroidů.»

Národní zdravotní služba: «Vaše tělo po porodu.»

Severozápadní medicína: «Poporodní pokyny.»

Zdravotní systém svatého Lukáše: «Sedací koupel.»

Jak se vaše dítě vyvíjí, bude se učit jemné i hrubé motorice. Jemná motorika využívá malé svalové skupiny zápěstí, rukou a prstů, zatímco hrubá motorika oživuje paže, nohy a větší svalové skupiny. Jemné motorické dovednosti pomáhají vašemu dítěti dokončit složitější úkoly, jako je jídlo, kreslení, oblékání a psaní. Studie ukazují, že dobře vyvinutá jemná motorika u malých dětí přispívá k úspěchu ve školce i mimo ni. Naštěstí existuje několik metod, kterými můžete svému dítěti pomoci s jemnou motorikou. 

Typy milníků jemné motoriky

I když se každé dítě vyvíjí svým vlastním tempem, existuje obecný vývoj, který mnoho dětí při svém vývoji sleduje. Mezi běžné milníky jemné motoriky patří:

Šest měsíců. Do šesti měsíců věku se mnoho dětí může převalovat a přinášet předměty k ústům. Devět měsíců. Když bude vašemu dítěti devět měsíců, může být schopné samo sedět, používat klešťový úchop a ukazovat prstem. Dvanáct měsíců. Kolem jednoho roku věku může mnoho dětí pomoci při oblékání tím, že nabídne ruku nebo nohu. Mohou také dělat gesta, vkládat věci do šálku a narážet na povrchy. Osmnáct měsíců. V osmnácti měsících už některé děti umí chodit, jasně ukazovat, čmárat a krmit se lžící nebo vidličkou bezpečnou pro děti. Dva roky. Ve dvou letech může mnoho dětí ukazovat na konkrétní předměty v knize, skládat bloky a házet předměty. Tři roky. Ve třech letech se mnoho dětí umí samo oblékat a svlékat, skládat kostky, otáčet stránky, mačkat knoflíky a otáčet knoflíky. Čtyři roky. Ve čtyřech letech už mnoho dětí umí stříhat nůžkami a kreslit člověka s pár detaily. Pět let. V pěti letech mohou děti kreslit detailnější osoby a psát nějaká písmena a čísla.

Pomáháme vašemu dítěti s jemnými motorickými dovednostmi

Děti získávají jemnou motoriku svým vlastním tempem. Vaše dítě může začít skládat bloky o měsíce dříve nebo později než jeho kohorty. Nedělejte si starosti, pokud se zdá, že se vaše dítě vyvíjí jiným tempem než ostatní děti v jeho věku.

Zatímco děti přirozeně rozvíjejí jemné motorické dovednosti, jak rostou a učí se, existují aktivity, které můžete se svým dítětem dělat, abyste jim pomohli s jejich jemnou motorikou, včetně:

Pokračování

Povzbuzující Pohyb

Výzkumy ukazují, že děti, které se ve škole i doma více pohybují, vykazují zlepšení jemné motoriky. Abyste svému dítěti pomohli v pohybu:

Tančete spolu. Povzbuďte své dítě, aby tančilo spolu se svým oblíbeným kresleným filmem, nebo najděte taneční video určené pro malé děti. Ukázalo se, že taneční videohry pomáhají dětem předškolního věku rozvíjet jemnou motoriku. Kopírovací hry. Zahrajte si se svým dítětem hru napodobující kočku. Ukazujte na různé části těla nebo vytvářejte tvary rukama a pažemi a nechte je napodobovat váš pohyb. Peklo. Připravte svému dítěti hru poskok. Přechod z jedné nohy na dvě může vašemu dítěti pomoci vybudovat důležité motorické dovednosti a koordinaci. "Simon říká." Hra „Simon Says“ je skvělý způsob, jak povzbudit vaše dítě, aby napodobovalo váš pohyb a zpochybnilo jeho jemné motorické dovednosti hravou formou.

Kreslení nebo malování

Studie naznačují, že kresba a malba mohou být indikátorem rozvoje jemné motoriky dítěte. Chcete-li pomoci svému dítěti rozvíjet jemné motorické dovednosti prostřednictvím umění:

Barva na prsty. Ukázalo se, že hmatový zážitek z malování prstem pomáhá dětem posílit jemnou motoriku. Malování prsty povzbudí vaše dítě, aby prozkoumalo různé způsoby používání prstů a rukou. Dejte jim pastelky a omalovánky. Podobně jako při malování prstem je vybarvování s dítětem výzvou k procvičování nových jemnějších motorických dovedností tím, že se naučí, jak uchopit pastelku a najít správný pohyb při vybarvování. Jak vaše dítě rozvíjí nové dovednosti, naučí se vybarvovat čáry a kreslit nové tvary. Hrajte si s křídou na chodník. Kreslení křídou je skvělý způsob, jak povzbudit vaše dítě, aby si rozvíjelo své dovednosti v držení nářadí a kreslení při pohybu venku. Hrajte si s hlínou. Další hmatový zážitek, hraní s hlínou, umožňuje vašemu dítěti prozkoumat nové motorické dovednosti rukou a zápěstí a zároveň vytvářet zábavné tvary. Mezi válením, štípáním, skládáním, rozbíjením a dalšími věcmi nabízí hra s hlínou pro vaše dítě širokou škálu jemných motorických dovedností.

Hraní her na psaní

Pokračování

Psací hry mohou pomoci posílit jemné motorické dovednosti u dětí. Pokud máte malé dítě, hrajte s jednoduchými pexesami nebo tlačítky. S většími dětmi využijte online hry na psaní nebo testy rychlosti. 

Hrajte si se stavebnicemi

Hraní se stavebnicemi, jako je Lego, může pomoci rozvíjet motorické dovednosti. Mezi efektivní stavební činnosti patří:

Stohování jednoduchých bloků pro kojence a batolata. Skvělý způsob, jak začít budovat jemné motorické dovednosti brzy, jsou sady dětských bloků. Jak vaše dítě poroste, naučí se, jak skládat bloky výš, a to tak, že rozvine správné dovednosti, aby bloky zůstaly stabilní a správně je umístily. Podobné výhody nabízejí hračky se stohováním prstenů. Hraní s pegboardy. Pegboardy nebo hračky, které vyžadují přizpůsobení tvaru jejich výřezu, jsou oblíbeným způsobem, jak si miminka budovat rané motorické dovednosti. Dokončování hádanek. Puzzle jsou další skvělou pomůckou pro budování jemné motoriky vašeho dítěte. Hádanky se dodávají v různých velikostech a úrovních dovedností, od pěnových sad s několika dílky až po puzzle desky se stovkami dílků. Sbírání dílků skládačky a jejich umístění na správné místo dělá zázraky, protože pomáhá vašemu dítěti budovat sílu a obratnost rukou. Stavební Lego sady. Jak vaše dítě postupuje, složitější stavebnice, jako je Lego nebo dřevěné hračky, mohou být důležitou součástí posilování jeho motorických dovedností. Tyto sady přicházejí v široké škále úrovní obtížnosti, které vyžadují zvyšující se úroveň obratnosti. Studie ukázaly, že stavění Lega může pomoci předpubertálním dětem posílit motorické dovednosti a výkon v jiných oblastech učení.

Omezení času u obrazovky

Zatímco některé hry mohou být užitečné pro budování motorických dovedností, výzkum naznačuje silnou korelaci mezi omezením času stráveného na obrazovce a lepšími motorickými dovednostmi. 

Doporučuje se, aby děti předškolního věku strávily před obrazovkou méně než jednu hodinu denně, ale průměrný předškolák stráví hraním elektronických her, sledováním televize nebo sledováním obsahu na mobilních zařízeních alespoň čtyři hodiny. Místo toho povzbuzujte své dítě, aby zůstalo aktivní a používalo mobilní zařízení nebo sledovalo televizi pouze v určených hodinách. Stáhněte si obohacující hry pro své dítě a vyvažte čas strávený u obrazovky časem venku. 

WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 04. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

Vývoj dítěte: «Jemné motorické dovednosti a výkonné funkce přispívají k úspěchu v mateřské škole.»

Frontiers in Human Neuroscience: „Motoricky obohacené vzdělávací aktivity mohou zlepšit matematický výkon u preadolescentních dětí.“

Human Movement Science: „Zlepšení jemných motorických dovedností dětí po počítačovém psaní na klávesnici," «Přesnost při kreslení a obkreslování: Různá opatření pro různé aspekty řízení jemné motoriky.»

Journal of Sport and Health Science: "Základní motorické dovednosti, čas strávený u obrazovky a fyzická aktivita u předškoláků," „Výkon motoru nebo příležitosti k pohybu? Co děti nejvíce potřebují?»

Jurnal Penelitian: «Vliv malování prstem na jemnou motoriku u mentálního postižení.» 

StatPearls: „Vývojové milníky“.

Pokusy: „Vliv tréninku motorických dovedností na rozvoj dětí hodnocený ve studii Motor skills in PreSchool (MiPS) – DK: protokol studie pro randomizovanou kontrolovanou studii, vnořenou do kohortové studie.“

Vychovat zdravé děti – zejména dívky – je náročné ve věku, kdy média stanovují nerealistická měřítka pro dokonalé tělo. Je až příliš snadné, aby se děti staly obětí poruch příjmu potravy nebo nezdravého zaujetí váhou, jídlem nebo tělesným vzhledem.

Zatímco matky i otcové mají obrovský vliv na dcery a syny, zdá se, že dobré vztahy mezi matkami a dcerami jsou zvláště důležité pro pomoc dívkám vyrůstat se správnými stravovacími návyky, sebeúctou a pozitivním tělesným obrazem.

Vezměme si nedávno zveřejněnou studii v Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine. Zjistilo se, že touha náctiletých dívek být hubená nebo zhubnout byla založena alespoň částečně na jejich vnímání toho, co po nich jejich matky chtějí. Dívky ve studii častěji držely dietu, pokud tak činily jejich matky. Třetina dívek ve studii uvedla, že chtějí být hubenější (toto přání vyjádřilo pouze 8 % chlapců).

Všichni víme, že nadváha může přispívat ke zdravotním rizikům a nemocem, ale posedlost hmotností může vést k velmi vážným stavům, jako je anorexie nebo bulimie. Výzvou, říkají odborníci, je pomoci našim dcerám najít správnou rovnováhu.

"Je to velmi křehká rovnováha mezi podporou zdravé váhy a nepřikládáním přílišné důležitosti tělesné hmotnosti," říká Evelyn Tribole, RD, autorka antidiety, svépomocné knihy Intuitivní stravování.

Klíčové je podle odborníků zvolit si návyky životního stylu, jako je zdravá výživa a pravidelné cvičení, z důvodů dobrého zdraví – nejen proto, abyste zhubli nebo se vešli do speciálního oblečení. Zaměřte se na zdravotní přínosy těchto změn životního stylu, abyste své dceři pomohli zbavit se domněnky, že její sebehodnota se rovná její hmotnosti, říká Tribole.

Nikdy není příliš brzy začít

Podle odborníků je také důležité, aby rodiče byli dobrými vzory. To znamená sledovat, co říkáte v doslechu svých ovlivnitelných dcer, od velmi mladého věku. (Nedávno jsem zaslechl, jak 4letá dívka řekla své matce, že nechce jíst sušenku, protože "budu z toho tlustá.")

"Maminky si musí dávat pozor nejen na to, co dcerám říkají, ale i na řeč těla," říká klinická psycholožka Peggy Elam, PhD. "Holčičky zachytí, když si máma stěžuje na vlastní váhu, komentuje ostatní nebo ukazuje svou tlustou zaujatost prostřednictvím výrazné řeči těla."