EloBoost Academy

Co należy wiedzieć o odruchu gag

Co należy wiedzieć o odruchu gag

Głównym celem odruchu gag jest zarażenie gardłem, aby uniemożliwić dławienie osoby.

Odruch gag jest normalny, Zdrowa odpowiedź. Jednak u niektórych osób odruch gag może być nadwrażliwy. W takich przypadkach może to powodować problemy, gdy dana osoba myje zęby, odwiedza dentystę lub uprawia seks oralny z osobą z penisem.

W tym artykule bardziej szczegółowo badamy odruch gag, w tym techniki, których ludzie mogą użyć do jego odczulenia.

Definicja odruchu gag

refleks gag , czyli odruch gardła, jest normalną odpowiedzią ciała. Zapobiega połknięciu poprzez zarażenie gardło. Gardła to przejście od jamy ustnej i nosa do przełyku (rurka żywnościowa), rurka łącząca gardło z żołądkiem.

W niektórych przypadkach osoba może się bardzo mocno zakneblować. Kiedy tak się stanie, może powodować skurcze żołądka, co prowadzi do poczucia nudności lub powodowania wymiotowania osoby.

Co to powoduje?

Dwa rodzaje bodźców mogą wywołać odruch gag : somatogenne i psychogenne.

somatogenne

bodziec somatogenny to taki, który fizycznie nawiązuje bezpośredni kontakt z punktem wyzwalającym. W odniesieniu do doustnych punktów spustu może to być duży kawałek żywności lub obcy obiekt.

Aktywacja punktu wyzwalacza powoduje, że sygnały nerwowe przechodzą do mózgu, co następnie sygnalizuje kontraktowanie gardła.

W tym przypadku odruch gag jest próbą zapobiegania dławianiu się lub połknięciu czegoś potencjalnie niebezpiecznego.

Chociaż punkty wyzwalające w jamie ustnej mogą się różnić, odruch gag jest zazwyczaj zdarza się, gdy coś stymuluje podstawę języka, uvula lub obszar migdałków.

Niektórzy ludzie mogą zakleić się z bardzo delikatnego dotyku punktu wyzwalającego, podczas gdy inni mogą tolerować bardziej intensywne odczucie Przed kneberem.

Psychogenic

Bodźca psychogeniczna jest mentalnym wyzwalaczem, który powoduje zakneblowanie osoby. Ogólnie rzecz biorąc, bodziec psychogenny jest odpowiedzią na obrzydzenie. Dlatego osoba może zakleić się, gdy doświadczając nieprzyjemnej myśli.

bodźce somatogenne i psychogenne połączone

bodźce fizyczne i psychiczne mogą być oddzielnymi zdarzeniami lub nastąpić jednocześnie. Osoba może zatem również kneblować z powodu niektórych celowników, dźwięków i zapachów.

Ta kombinacja bodźców psychogennych i somatogennych może wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie mogą się zakneblować tylko w pewnych okolicznościach.

Na przykład osoba nie może się nie zakazać, gdy angażuje się we własną higienę jamy ustnej, ale może się zakazać, gdy dentysta wykonuje go z powodu obecności wielu wyzwalaczy w biurze dentysty.

Mogą one obejmować niepokój związany z zabiegiem, dentysta dotykający fizycznych punktów spustu, smaku rękawiczek dentysty i dźwięku narzędzi dentystycznych.

Jak to zatrzymać

jako główny powód, dla którego występuje odruch gag Zapobiegaj zadławieniu się, nie wskazane jest, aby ją zatrzymać. Zatrzymanie odruchu knebleksu może również potrwać lata fizyczne i psychiczne.

Jednak możliwe jest, że niektóre osoby nie mają odruchu gag, mają wyższy próg do fizycznych punktów spustu lub jeszcze się nie zmierzą. wrażenie wystarczająco ekstremalne, aby powodować zakneblowanie.

Jak go odczuła

Zamiast powstrzymać naturalną reakcję ciała, osoba z wrażliwym odruchem GAG może rozważyć stosowanie technik do tego Odczuluj lub zatrzymaj go w razie potrzeby. Niektóre z tych technik obejmują:

akupunktura

Badanie z 2015 r. Sugeruje, że akupunktura może pomóc w krótkim czasie złagodzić czułe odruch gag>

Akupresura polega na wywieraniu nacisku na niektóre części ciała, aby zachęcić ją do samopoziomowego i samoregulacji. Starsze badanie sugeruje, że wywieranie nacisku na dłoń rhino gold gel review może zmienić punkt spustu osoby.

Anegdotyczne dowody sugerują również, że jeśli dana osoba zamyka lewą rękę na lewym kciuku i wywiera delikatną presję, może to powstrzymać ją przed Knebelging.

szczoteczka do zębów

Osoba może odczuwać swój odruch gag, przyzwyczajając punkt spustowy w ustach. Biorąc szczoteczkę do zębów i powoli przesuwając ją w kierunku języka, aż poczują się blisko zakneblowania. Następnie mogą szczotkować ten obszar przez 15–30 sekund.

Osoba powinna próbować wykonać ten proces dwa razy dziennie, dopóki nie odczuwa już potrzeby zakneblowania szczotkowania w tym obszarze.

W tym momencie mogą nieco dalej odsunąć szczoteczkę do zębów i powtórzyć proces.

Lokalne znieczulenie

Czułe odruch gag w dentysty może utrudnić oba dla obu dla obu doświadczeń dla obu dla obu dla obu doświadczeń dla obu doświadczeń dla obu doświadczeń dla obu doświadczeń osoba i dentysta. Badanie z 2016 r. Patrząc na osoby dostały formy zębów zauważa, że ​​zastosowanie znieczulenia lokalnego do materiału wyciskowego może zmniejszyć odruch kneblsu.

Techniki rozproszenia

Badanie z 2017 r. Patrząc na knebel Odruch u dzieci sugeruje, że rozproszenie ich za pomocą gry liczącej może zmniejszyć ich reakcję odruchową GAG.

Techniki relaksacji

Osoba może rozważyć stosowanie technik relaksacyjnych w celu zmniejszenia ryzyka zakneblowania. Na przykład mogą wypróbować zachowania medytacyjne, takie jak kontrolowane oddychanie i uważne myślenie.

Podsumowanie

Kneblowanie jest naturalną reakcją organizmu, aby zapobiec zadławieniu się lub spożywaniu czegoś nieprzyjemnego.

Osoba może zakleić się z powodu bodźca fizycznego, takiego jak obiekt dotykający wrażliwy punkt w jamie ustnej. Alternatywnie mogą się zakleić z powodu bodźca psychicznego, takiego jak myśl groteskowa. W niektórych przypadkach bodźce fizyczne i psychiczne mogą wystąpić jednocześnie.

Osoba z wrażliwym odruchem GAG może chcieć rozważyć takie techniki, jak akupunktura, relaksacja lub stopniowo odczuwające odruch gag, szczotkując tył języka języka z szczoteczką do zębów.

  • Ucha, nos i gardło
  • Pasttointestinal/Gastroenterology
  • Neurology/Neuroscience

Medical News News Dzisiaj ma ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią wyłącznie z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

Contents